Kirjoittaja Ari Nuutinen » 31 Touko 2013 10:34
TULOKSET
Mätsärissä oli 79 koiraa, 4 koirakkoa parikilpailussa ja 6 koiraa näyttelyn kaunein 5-ryhmän edustaja kisassa.
SINISTEN BIS-SIJOITUKSET
BIS 1 nro. 90B, Aamu, gordoninsetteri, avoin-luokka. om. Jutta Paajanen
BIS 2 nro. 25A, Lyyti, gordoninsetteri, juniori-luokka. om. Hanne Berg
BIS 3 nro. 4B, Dana, mopsi, pentu-luokka. om. Enni Turunen
BIS 4 nro. 112B, Laku, sekarotuinen, veteraani-luokka. om. Tiina Hassinen
BIS 5 nro. 52A, Upi, pohjanpystykorva, nuorten-luokka. om. Tuomo Hirvonen
PUNAISTEN BIS-SIJOITUKSET
BIS 1 nro. 94A, Jippu, lk collie, avoin-luokka. om. Hanna Väistö
BIS 2 nro. 4A, Fasu, american akita, pentu-luokka. om. Jenni Matikainen
BIS 3 nro. 22A, Briti, plottinajokoira, juniori-luokka. om. Elisa Väistö
BIS 4 nro. 111B, Lilli, mittelspitz, veteraani-luokka. om. Pia Orala
BIS 5 nro. 53A, Siri, belgianpaimenkoira, nuorten-luokka. om. Helene Vuolle-Apiala
PARIKILPAILU
1. Newfoundlandinkoira ja valkoinenpaimenkoira om. Antonina Lupenko
2. Minttu ja Meela, shetlanninlammaskoirat om. Laura Pitkänen
3. Lotta ja Lilli, mittelspitz om. Pia Orala
4. Lore ja Mitro, lagotto om. Sini Ignautius
Pentu-luokka
Siniset
1. nro. 4B, Dana, mopsi. om. Enni Turunen
2. nro. 1A, Nuka, sekarotuinen. om. Janette Haakana
3. nro. 5B, Siru, sekarotuinen. om. Tanja Kosonen
4. nro. 3B, Luna, siperianhusky. om. Paula Kosonen
5. nro. 2A, Danny, pk. kaniinimäyräkoira. om. Piia Mattsson
Punaiset
1. nro. 4A, Fasu, amerikan akita. om. Jenni Matikainen
2. nro. 3A, Mette, newfoundlandinkoira. om. Antonina Lupenko
3. nro. 1B, Vili, cotton de tulear. om. Iina Hirvonen
4. nro. 5A, Csilla, mudi. om. Emmi Hirvonen
5. nro. 2B, Mila, alaskanmalamuutti. om. Soile Karhapää
Juniori-luokka
Siniset
1. nro. 25A, Lyyti, gordoninsetteri. om. Hanne Berg
2. nro. 31A, Nuusku, ranskanbulldoggi. om. Tanja Kovanen
3. nro. 24A, Maisa, kääpiöpinseri. om. Inka Tossavainen
4. nro. 30B, Rukka, saksanpaimenkoira. om. Jemina Huuhtanen
5. nro. 27B, Hilma, suomenajokoira. om. Sami Rahunen
Punaiset
1. nro. 22A, Briti, plottinajokoira. om. Elisa Väistö
2. nro. 23A, Kaissa, alaskanmalamuutti. om. Mika Karhapää
3. nro. 30A, Pipsa, kääpiöpinseri. om. Hanna Hirvonen
4. nro. 32A, Myrn, shetlanninlammaskoira. om. Laura Pitkänen
5. nro. 31B, Karo, suomenpystykorva. om. Johanna Helander
Nuorten-luokka
Siniset
1. nro. 52A, Upi, pohjapystykorva. om. Tuomo Hirvonen
2. nro. 53B, Roosa, sekarotuinen. om. Jenna Koljonen
3. nro. 51A, Angel, valkoinenpaimenkoira. om. Iira Putro
Punaiset
1. nro. 53A, Siri, belgianpaimenkoira. om. Helene Vuolle-Apiala
2. nro. 52B, Dumbo, labradorinnoutaja. om. Tiia Lommi
3. nro. 51B, Pele, walesinspringerspanieli. om. Vuokko Pulksten
4. nro. 54A, Fanni, kultainennoutaja. om. Henna Lehikoinen
Avoin-luokka
Siniset
1. nro. 90B, Aamu, gordoninsetteri. om. Jutta Paajanen
2. nro. 89A, Otto, pk. berhandinkoira. om. Ulla Silvennoinen
3. nro. 85A, Mustikka, lhasa apso. om. Titta Vauhkonen
4. nro. 93B, Lepi, kultainennoutaja. om. Jenni Kääpä
5. nro. 93A, Baris, beauceronin paimenkoira. om. Sari Luoma-Ketturi
Punaiset
1. nro. 94A, Jippu, lk. collie. om. Hanna Väistö
2. nro. 92A, Meela, shetlanninlammaskoira. om. Laura Pitkänen
3. nro. 89B, Brandy, australianpaimenkoira. om. Netta Timonen
4. nro. 92B, Eeben, rhodesiankoira. om. Johanna Helander
5. nro. 88A, Rontti, sekarotuinen. om. Jemina Huuhtanen
Veteraani-luokka
Siniset
1. nro. 112B, Laku, sekarotuinen. om. Tiina Hassinen
2. nro. 111A, Jekku, sekarotuinen. om. Piia Hiltunen
Punaiset
1. nro. 111B, Lilli, mittelspitz. om. Pia Orala
2. nro. 112A, Masi, kultainennoutaja. om. Hanna Väistö